Palaifatos: O neuvěřitelných příbězích

66 

První kompletním moderní český překlad všech dvaapadesáti příběhů dochovaných pod Palaifatovým jménem.

Jen 1 skladem

Popis

Knížka, která  přináší překlad 45 krátkých příběhů dochovaných pod Palaifatovým jménem a sedm byzantských přídavků, je doplněna úvodem, dále výkladem o tom, jak asi znali Palaifatem traktované báje jeho současníci, bibliografií a rejstříky.

Palaifatos (4. stol. př. n. l.) působil v Athénách v Aristotelově peripatetické škole. O jeho životě téměř nic nevíme, neznáme ani jeho pravé jméno – přezdívku Palaifatos („vypravěč starých příběhů“) si vysloužil od svých kolegů, možná od samotného Aristotela, právě pro zálibu v interpretaci mytických vyprávění. Svůj výklad řeckých mýtů shrnul v pěti knihách díla (O neuvěřitelných příbězích), ze kterého se ale zachovalo pouze pětačtyřicet krátkých výkladů, k nimž byzantští učenci připojili dalších sedm neautentických dodatků.

Z ohlasů:
Jana Steklá:
V úvodu autorka nastiňuje dva hlavní směry interpretace mýtů: alegorický a euhémeristický, který své označení dostal podle Euhémera z Messény, jehož předchůdcem byl právě Palaifatos. Dále jsou stručně zmíněny Palaifatovy životní osudy a trnitá cesta tradování jeho díla až do současnosti. Jádro publikace tvoří překlad (str. 3–38), který je dle mého názoru zdařilý a čtivý. V další části je ke každému Palaifatovu příběhu uveden obsah báje na pravou míru, tj. tak, jak nám jí podávají „klasičtí“ antičtí autoři Hésiodos, Homér nebo Ovidius.

Tato publikace si jistě zaslouží naši pozornost, neboť se jedná o první kompletní překlad toho, co se nám dochovalo z Palaifatova díla (první český překlad začal vycházet v časopise Krok, jehož vydávání ustalo v roce 1840). Čtenáři méně znalí spletitých příběhů antického bájesloví jistě ocení přidání klasických podob mýtů, všichni pak odkazy na sekundární literaturu.

Další informace

Hmotnost 70 g
Rozměry 100 × 140 mm
Editor

Nakladatel

ISBN

80-86791-30-0

Edice

Místo vydání

Praha

Rok vydání

2005

Počet stran

XVI + 80 stran

Vazba

Brožované

Jazyk

čeština

Období

Mohlo by se Vám líbit…

Soubory ke stažení

Úvodní stranyStáhnout
ObsahStáhnout
Ukázka, str. 17Stáhnout