Bedřich Smetana: Korespondence / Correspondence I: 1840-1862

715 

První svazek souborného kritického knižního vydání korespondence Bedřicha Smetany.

Skladem

Popis

První svazek souborného kritického knižního vydání korespondence Bedřicha Smetany (1824-1884) zpřístupňuje v chronologickém sledu veškerou Smetanovu korespondenci (351 dopisů), odeslanou i přijatou, z let 1840-1862 v souladu se současnými mezinárodně užívanými standardy v originálních jazycích a v podobě co nejbližší originálu. Edice obsáhla nejen korespondenci dochovanou v autografech, fotokopiích, opisech a tiscích, ale také informace o dopisech dnes nezvěstných, získané rešeršemi dalších pramenů, dochované korespondence a literatury.

Svazek je opatřen v paralelní české a anglické mutaci obsahovými regesty dochované korespondence, podrobným komentářem v podobě podčarových poznámek, textově-kritickým aparátem, popisy pramenů, soupisem literatury, obrazovou přílohou a rejstříky osob a děl, institucí, firem, periodik a míst. Vedle edičních zásad obsahuje svazek ještě obsáhlé studie o historii vydávání Smetanovy korespondence a stavu pramenů, o Smetanově češtině a němčině v dobovém kontextu a biografickou studii k této etapě Smetanova života. Všechny tyto texty jsou paralelně v češtině, angličtině a němčině.

Vydání korespondence přináší nové poznatky ke Smetanovým životním etapám (jeho příchod do Prahy, pětiletý pobyt ve Švédsku, návrat do Prahy) a nepochybně zprostředkuje i komplexnější pohled na Bedřicha Smetanu. Může také osvětlit některé dosud nedostatečně nebo podle zažitých stereotypů prezentované okolnosti z jeho života a uměleckého působení. Česko-anglická verze kritického aparátu a trojjazyčné verze úvodních studií zpřístupní Smetanovu korespondenci i zahraničním badatelům a zájemcům o Bedřicha Smetanu a českou hudbu.

Z ohlasů:
Český rozhlas, Vltava, Mozaika, 10. 1. 2017: Vyšel první svazek korespondence Bedřicha Smetany. Poprvé se poukazuje i na nedostatky ve skladatelově písemném projevu

Další informace

Hmotnost 1650 g
Rozměry 245 × 175 mm
Editor

,

Překladatelé

,

Nakladatel

,

ISBN

978-80-7036-457-8 (NM), 978-80-87773-30-7 (KLP)

Edice

Místo vydání

Praha

Rok vydání

2016

Počet stran

880 stran, 8 barevných a 46 černobílých fotografií, notové ukázky a fotografie vybraných dopisů v textu

Vazba

Vázané

Jazyk

angličtina, čeština

Období

Soubory ke stažení

ObsahStáhnout
Úvodní stranyStáhnout
Ukázka, s. 107-112Stáhnout
Obrázek 37/a-b) Bedřich Smetana: lístek do památníku Kateřině Kolářové, autograf, 1844Stáhnout
Seznam obrazových přílohStáhnout
Rejstřík děl Bedřicha SmetanyStáhnout
Rejstřík institucí, firem a periodikStáhnout
Rejstřík místStáhnout
Rejstřík osob a dělStáhnout