Bedřich Smetana: Korespondence / Correspondence III: 1875-1879

890 

Třetí svazek souborného kritického knižního vydání korespondence Bedřicha Smetany.

Skladem

Kategorie:

Popis

Třetí svazek souborného kritického knižního vydání korespondence Bedřicha Smetany (1824-1884) zpřístupňuje v chronologickém sledu a originální podobě dopisy a telegramy Smetanou odeslané i jemu adresované z let 1875-1879 (celkem 546 korespondenčních jednotek). Edice zahrnuje nejen korespondenci dochovanou v autografech, fotokopiích, opisech a tiscích, ale také informace o dopisech dnes nezvěstných, získané rešeršemi dalších pramenů a literatury.

Korespondence z let 1875-1879 ilustruje Smetanův život v období po jeho ohluchnutí, kdy se stáhl z pražského veřejného života a odstěhoval se ke své dceři do Jabkenic, což se promítlo do nárůstu rodinné korespondence (především s manželkou Bettinou a dcerami Žofií, Zdenkou a Boženou). Smetana se i nadále věnoval komponování a zůstal v intenzivním písemném styku se svými kolegy a přáteli doma (Eliška Krásnohorská, Ludevít Procházka, Karel Bendl, Adolf Čech, Josef Lev, Jan Neruda, Otakar Hostinský aj.) i v Göteborgu (Fröjda Rubenson, Charlotte Valentin), s pomocníky při vyřizováním záležitostí v Praze (Josef Jiránek, Josef Srb), s funkcionáři Prozatímního divadla (Čeněk Bubeníček, Antonín Čížek, Robert Nittinger, Jan Strakatý, Rudolf Wirsing), s nakladateli (Emanuel Starý, František Augustin Urbánek) a dalšími představiteli českého kulturního a spolkového života.

Edici předchází kapitola o Smetanově životě a tvorbě v letech 1875-1879, přehled edičních zásad a použitých zkratek a sigel a seznam institucí vlastnících vydávanou Smetanovu korespondenci, vše v trojjazyčné verzi (česky, anglicky a německy).

Vlastní edice je opatřena v paralelní české a anglické mutaci obsahovými regesty dochované korespondence, podrobnými komentáři v podčarových poznámkách, textově-kritickým aparátem a popisem editovaných pramenů a doplňuje ji soupis pramenů a literatury, obrazová příloha a detailní rejstříky (1) osob a děl, (2) institucí, firem a periodik, (3) míst a (4) Smetanových děl.

Další informace

Hmotnost 1700 g
Rozměry 175 × 245 mm
Editor

, , ,

Překladatelé

,

Edice

ISBN

978-80-87773-84-0 (KLP), 978-80-7036-818-3 (NM)

Nakladatel

,

Rok vydání

2023

Místo vydání

Praha

Počet stran

*150 + 746 + 24 stran obrazové přílohy; 13 barevných a 40 černobílých vyobrazení, notové příklady a černobílé reprodukce v textu

Vazba

Vázané

Jazyk

čeština, angličtina, němčina, překlad Scott L. Edwards a Magdalena Havlová

Období

Mohlo by se Vám líbit…

Soubory ke stažení

ObsahStáhnout
Úvodní stranyStáhnout
Ukázka, Úvod, s. 7-9Stáhnout
Ukázka, s. 550-551Stáhnout
Rejstřík osob a dělStáhnout
Rejstřík děl Bedřicha SmetanyStáhnout
Rejstřík místStáhnout
Rejstřík institucíStáhnout
Rejstřík ilustracíStáhnout