Jiří Pavlík (ed.): Dionýsios z Halikarnássu: O starých řečnících

297 

Komentovaný český překlad literárněkritických pojednání Dionýsia z Halikarnássu.

Skladem

Popis

Publikace přináší komentovaný český překlad literárněkritických pojednání řeckého historika a literárního kritika Dionýsia z Halikarnássu (konec 1. století př. n. l.) o řeckých řečnících klasické doby Lýsiovi, Ísokratovi, Ísaiovi a Démosthenovi. Citace jsou uvedeny ve dvou paralelních sloupcích – řecky a česky.

Kromě těchto pramenných textů obsahuje také úvodní studii věnovanou problematice atticismu jako prvního evropského klasicistického hnutí, otázkám attické a tzv. asijské řecké rétoriky a systému řecké  rétorické teorie. V tomto bodě kniha navazuje na předchozí autorovu publikaci o Dionýsově systému tří synthesí Zvuková estetika v literární teorii a kritice Dionýsia z Halikarnássu. S překladem spisu Dionýsia z Halikarnássu O slovní synthesi. Součástí publikace je závěrečný Appendix: Životy řečníků, v němž Pavel Nývlt jsou stručně shrnul základní údaje o životě a díle Dionýsiem rozebíraných řečníků, a jmenný rejstřík.

Z ohlasů:
Matěj Novotný, iLiteratura.cz, 18. 3. 2015:
„ Dionýsiovy výklady představují stále aktuální zdroj inspirace a poučení ohledně toho, jak psát a nepsat. S výukou psaní a stylistiky to u nás dodnes vypadá poměrně špatně, a to nejen na středních školách, ale i na univerzitách. […] Zájemcům o studium starověké řecké rétoriky se zásluhou J. Pavlíka dostává do rukou nanejvýš cenná kniha. Kromě vlastního překladu z Dionýsia (s. 1–147) je její součástí obsáhlá úvodní studie (s. xi–xciii) a užitečný Appendix: Životy řečníků (s. 149–161), v němž jsou stručně shrnuty základní údaje o životě a díle Dionýsiem rozebíraných řečníků. […] Samotný překlad je moderní a živý, není filologicky doslovný, ale jde po smyslu. Obdivovat lze především Pavlíkovu vynalézavost při tlumočení rétorické terminologie.“

Další informace

Hmotnost 455 g
Rozměry 150 × 215 mm
Editor

Nakladatel

ISBN

978-80-86791-80-7

Edice

Místo vydání

Praha

Rok vydání

2013

Počet stran

CXIV+178 stran, 3 černobílé reprodukce

Vazba

Vázané

Jazyk

čeština, řečtina, anglické summary, překlad Jiří Pavlík

Soubory ke stažení

Úvodní stranyStáhnout
ObsahStáhnout
Ukázka, s. 55-58Stáhnout
Jmenný rejstříkStáhnout