Deníky roudnického hejtmana Blažeje Albína z Weisenberku z let 1611 a 1625

220 

Rukopisné záznamy vrchnostenského úředníka přinášejí cenné údaje o politických a společenských událostech ve zlomové bělohorské době.

Popis

Z osobní pozůstalosti roudnického hejtmana Blažeje Albína z Weisenberku se dochovaly pouze dva kalendáře – jeden na rok 1611 a druhý na rok 1625. Oba tyto kalendáře obsahují množství zápisů, v naprosté většině pracovního charakteru. Hejtmanovy osobní zápisy jsou zastoupeny vzácně, mnohdy se pojí s jeho úřední činností. Záznamy Albín Blažej zachycoval různé závažné i méně závažné záležitosti, které neměly být zapomenuty a které se mnohdy nikde jinde neevidovaly. Poznámky se týkají i politických, vojenských a společenských událostí, např. několik zápisů popisuje společné stolování a popíjení s Bohuchvalem Valkounem z Adlaru, které pro Albína představovala příjemné okamžiky v jinak nevlídné době. Všechny součásti kalendářů (předpovědi počasí, různé rady, přísloví, citáty, připomínky historických událostí, symboly a značky o znameních zvěrokruhu ad.) a Blažejovy reakce na ně ukazují, jaký myšlenkový svět jej obklopoval a do jakého myšlenkového světa patřil. Rukopisné záznamy nám prozrazují, čím se Blažej Albín každodenně zabýval, jak vykonával svěřenou funkci a jak reflektoval politické a společenské události ze svého okolí.

 

Deníky přinášejí řadu cenných údajů pro studium dějin správy raně novověkého velkostatku v první třetině 17. století. Největší význam však mají pro poznání každodennosti nejvyššího vrchnostenského úředníka na českém panství ve zlomové bělohorské době.

Kniha je doplněna úvodními studiemi v češtině, anglickým resumé a místním a osobním rejstříkem.

Další informace

Hmotnost 205 g
Rozměry 145 × 205 mm
Editor

Nakladatel

ISBN

80-86791-05-X

Edice

Místo vydání

Praha

Rok vydání

2003

Počet stran

LXXXII + 74, 9 stran černobílé přílohy

Vazba

Brožované

Jazyk

angličtina, čeština