V naději Boží Mistři Hus Jan a Jeroným / In the Hope of the God, the Masters Jan Hus and Jerome

275 

Media book s pozdně středověkou a renesanční hudbou v interpretaci českobudějovického souboru Dyškanti.

Kategorie: , ,

Popis

Media book s pozdně středověkou a renesanční hudbou v interpretaci českobudějovického souboru Dyškanti – zpěváků a hráčů na historické hudební nástroje – se sólistou Stanislavem Předotou pod vedením Martina Horyny, muzikologa a editora starších českých hudebních památek.

Tato nahrávka s pětadvaceti skladbami je sestavena tak, aby posluchače provedla hudebním světem přibližně od doby, ve které žil Mistr Jan Hus, přes počátky zachycené repertoárem Jistebnického kancionálu, až po úctu, kterou prokazovala utrakvistická církev Husovi v průběhu 15. a 16. století. Prolog tvoří hudební útvary živé na konci 14. století (např. píseň Svatý Václave, mariánská píseň z rukopisu vyšebrodské klášterní knihovny Cadens ebur castitatis, jeden z vrcholů české středověké lyriky Otep myrry, velikonoční píseň Buoh všemohúcí). Následují zpěvy, které pravděpodobně zpíval Jan Hus a Jeroným Pražský v Kostnici při cestě na popravčí hranici. Začátky husitství a skladby Jistebnického kancionálu reprezentují například skladby Povstaň, povstaň, Veliké Město pražské, Věrní křesťané, silně doufajte nebo dvojitý kánon Virgo sancta Katherina. Projevy Husova kultu z konce 16. století jsou naopak epilogem této antologie (např. Králi  Kriste, Bože věčný, v níž je zmíněn i Jeroným Pražský, píseň V naději Boží Mistr Hus Jan, která reaguje bezprostředně na kostnické události).

Úvodní studie Martina Horyny je otištěna v paralelním anglickém překladu, texty skladeb jsou uvedeny originálním znění, latinské jsou přeloženy do češtiny a Markem Newkirkem kompletně všechny do angličtiny.

Další informace

Hmotnost 185 g
Rozměry 140 × 10 × 125 mm
Autor

Nakladatel

ISBN

978-80-87773-39-0

Místo vydání

Praha

Rok vydání

2016

Vazba

Pevná vazba

Jazyk

angličtina, čeština, latina

Soubory ke stažení

ObsahStáhnout
Ukázka: Svatý VáclaveStáhnout