Cancionale Prachaticense / Prachatický kancionál / The Songbook of Prachatice 1610

220 

Kniha/CD s renesanční hudbou v interpretaci českobudějovického souboru Dyškanti.

Kategorie: ,

Popis

Kniha/CD s renesanční hudbou v interpretaci českobudějovického souboru Dyškanti – zpěváků a hráčů na historické hudební nástroje – pod vedením Martina Horyny, muzikologa a editora starších českých hudebních památek. Promyšlená dramaturgie nahrávky představuje reprezentativní výběr skladeb Prachatického kancionálu, významného hudebního rukopisu, jejž vytvořil po roce 1610 bakalář Karlovy univerzity Václav Vít Chlumecký ve škole sv. Haštala na Starém Městě pražském a v roce 1614/15 si ho přinesl do svého nového působiště v Prachaticích.

Rukopis obsahuje více než 150 skladeb, v převážné většině polyfonních pro čtyři až šest hlasů. CD přináší  pět skladeb: úvodní část nahrávky je stylizována jako matutinum před úsvitem Božího hodu velikonočního (Matutinum in festo Resurrectionis Domini), proprium následující ranní mše je nahrazeno písněmi od Velikonoc do Božího těla (Missa Dominicalis), odpolední nešpory jsou ve znamení adventu (Vespere de Adventu Domini) a poslední večerní hodinkové bohoslužbě (Completorium de Quadragesima) předcházejí skladby s postní a pohřební tematikou (Cantus poenitentiales).

Úvodní studie Martina Horyny je paralelně otištěna v angličtině, texty skladeb jsou uvedeny originálním znění a jsou přeloženy do češtiny a angličtiny.

Další informace

Autor

, ,

ISBN

978-80-87773-22-2

Jazyk

angličtina, čeština

Místo vydání

Praha

Nakladatel

Období

Počet stran

34 + CD

Rok vydání

2013

Vazba

Pevná vazba

Soubory ke stažení

Stáhnout