Adam Michna z Otradovic: Loutna česká. Violino primo – Organo – Devoty (1666)

121 

Barevná faksimile unikátních pramenů Loutny české Adama Michny z Otradovic.

Skladem

Kategorie:

Popis

Soubor barevných faksimile k Loutně české Adama Michny z Otradovic obsahuje tři důležité a doposud společně nezveřejněné prameny –  unikátně dochované tisky houslového a varhanního partu, které vytiskla v roce 1653 klementinská jezuitská tiskárna v Praze, a dobový opis celého cyklu, který v roce 1666 pořídil chrudimský kantor Matěj Devoty.

V roce 2014 objevil Petr Daněk v historických knižních fondech Vlastivědného muzea ve Slaném osmistránkový tištěný houslový part k Loutně české Adama Michny z Otradovic, který se dochoval v téměř nedotčené podobě. „Nález doplňuje písňový cyklus o part prvních houslí, a to především v mezihrách mezi jednotlivými písněmi, tzv. ritornelech, které byly doposud interprety improvizovány nebo opomíjeny. Part prvních houslí obsahuje vedle doposud neznámých částí Loutny i cenné poznámky k dynamice,“ popisuje objev Petr Daněk.

Dalším otištěným pramenem k Loutně české je osmistránkový varhanní part, který obsahuje rovněž doprovod nejen k písním sbírky, ale i k instrumentálním ritornelům, které každou píseň uvozovaly.

Toto faksimile přináší rovněž Devotyho opis Loutny české, k němuž tento kantor ve svém opisu z roku 1666 připojil i dvě písně z Michnovy  České mariánské muziky.

Faksimile je doplněna krátkou vstupní poznámkou o dosud známých pramenech k Michově Loutně české a výběrovou bibliografií.

Více o unikátním nálezu partu prvních houslí Loutny české Adama Michny z Otradovic:
Lukáš Vytlačil, Opera plus, 21. 12. 2014
Michael Beckerman: ‘The Czech Lute,’ a Baroque Masterpiece, Gets Filled In By, New York Times, 26. 8. 2015

 

Další informace

Hmotnost 150 g
Rozměry 160 × 210 mm
Editor

,

Nakladatel

ISBN

978-80-87773-42-0

Místo vydání

Praha

Rok vydání

2016

Počet stran

56 stran

Vazba

Brožované

Jazyk

angličtina, překlad Mark Newkirk, čeština

Období

Soubory ke stažení

Ukázka, s. 2-3Stáhnout