Adam Michna z Otradovic: Loutna česká. Particello (1653)

121 

Barevné faksimile particella Loutny české Adama Michny z Otradovic.

Skladem

Kategorie:

Popis

Barevné faksimile tištěného particellaLoutně české Adama Michny z Otradovic, které se unikátně dochovalo ve fondech Blatského muzea v Soběslavi, navazuje na první svazek pramenů k Loutně české z roku 2016, který obsahuje faksimile partů prvních houslí z Vlastivědného muzea ve Slaném a varhan z knihovny Královské kanonie premonstrátů na Strahově a zjednodušeného opisu particella, který pořídil v roce 1666 venkovský kantor Matěj Devoty a jenž je dnes uložen ve Východočeském muzeu v Pardubicích.

Loutna česká Adama Michny z Otradovic je komorní sbírka na sebe navazujících písní, která je určena v podstatě pro sólisty. Nasvědčuje tomu i způsob, jakým byla vydána. Díky barevným faksimile mají zájemci o autentické provozování staré hudby k dispozici tři samostatně tištěné prameny: 1) osmistránkový part prvních houslí (Violino primo), obsahující instrumentální ritornely a vstupy houslí ve dvou písních, 2) part varhan (Organo), který rovněž na osmi stranách zachycuje varhanní doprovod k ritornelům a písňovým částem, 3) particello, které bylo vydáno v roce 1653 v klementinské jezuitské tiskárně v Praze ve stejném formátu (cca 17 × 14,5 cm) a jež obsahuje na 41 číslovaných stranách dva zpěvní hlasy sbírky, kompletní texty všech písní a part generálního basu pouze písňových částí.

Všechny doposud známé staré tisky k Loutně české včetně jediného dochovaného dobového opisu jsou tedy nyní vydány jako barevné faksimile v originální velikosti. I tento druhý svazek s faksimile particella je doplněn krátkou vstupní poznámkou v češtině a angličtině a výběrovou bibliografií.

Další informace

Hmotnost 135 g
Rozměry 160 × 210 mm
Editor

, ,

Nakladatel

ISBN

978-80-87773-59-8

Místo vydání

Praha

Rok vydání

2019

Počet stran

IV + 44 stran

Vazba

Brožované s chlopněmi

Jazyk

angličtina, překlad Mark Newkirk, čeština

Období

Mohlo by se Vám líbit…