Franciscus Antonius Mitscha (František Antonín Míča): Operosa terni colossi moles / Důmyslná konstrukce trojího kolosu (1735)

308 

Kritická notová edice serenaty Františka Antonína Míči doprovázená úvodní studií a kritickou edicí latinského textu a synoptickým překladem do češtiny.

Skladem

Kategorie: , ,

Popis

Holdovací serenata Operosa terni colossi moles je posledním kompletně dochovaným dílem Františka Antonína Míči. Byla provedena v roce 1735 u příležitosti jmenin  hraběte Johanna Adama Questenberga v Jaroměřicích nad Rokytnou, které slavil 24. prosince. Skladba se dochovala v partituře uložené dnes ve vídeňském archivu Gesellschaft der Musikfreunde.

Operosa terni colossi moles, na štítku na přední desce vazby označená jako »Serenada«,  patří mezi holdovací hudebně dramatické kompozice. V rámci Míčových holdovacích děl se Operosa řadí k těm rozměrnějším – skládá se z  úvodní sinfonie a devatenácti hudebních čísel a podílí se na ní devět sólistů – pět v první části a čtyři ve druhé.

Libreto je napsáno v jazyce pro serenaty dosti netypickém– latině. Jeho autorem je Jakub Ignác Želivský, bakalář teologie a magistr filozofie, který v té době pobýval  v Jaroměřicích jako kaplan farního kostela sv. Markéty.

Orchestrální sazba je zcela obvyklá pro dobovou operní tvorbu – orchestr tvoří dvoje housle, viola a bas. Smyččce přitom byly patrně dublovány dřevěnými dechovými nástroji (hoboje, fagot). Ve dvou áriích je využit sólový obligátní nástroj – violoncello a chalumeau. Ve sboru, který celou serenatu zakončuje, Míča rozšiřuje instrumenaci o dvě trubky a tympány. Melodické modely, které Míča používá, vycházejí z těch, které běžně komponovali operní skladatelé té doby, jsou ovšem v maximální míře zjednodušené. V duchu dobové tradice pracuje Míča s hudební symbolikou, především zvýrazňuje významově důležitý text koloraturami. Harmonie odpovídá dobovému trendu vedoucímu ke zjednodušení a je omezena především na základní funkce.

Publikace je tvořena historicko-analytickou studií Jany Perutkové, kritickou notovou edicí, kterou připravila Jana Spáčilová, a kritickou edicí latinského textu a jeho překladem do češtiny Jiřího K. Kroupy.

 

 

 

 

 

 

Další informace

Hmotnost 400 g
Rozměry 210 × 295 mm
Edice

Editor

, ,

ISBN

978-80-86791-62-3

Jazyk

angličtina, překlad Mark Newkirk, čeština, latina

Místo vydání

Praha

Nakladatel

Období

Počet stran

XXII + 106 stran, 5 černobílých vyobrazení

Rok vydání

2016

Vazba

Brožované

Soubory ke stažení

Úvodní stranyStáhnout
ObsahStáhnout
Ukázka, s. 86-89Stáhnout
Ukázka, s. 95-96Stáhnout