Prameny k dějinám Velké Moravy, I: Letopisy a kroniky / Magnae Moraviae fontes historici, I: Annales et chronicae

495 

Tematicky zaměřená edice středověkých textů, které obsahují zmínky o Velké Moravě.

Skladem

Kategorie:

Popis


Nové, zásadním způsobem přepracované vydání prvního svazku Pramenů k dějinám Velké Moravy / Magnae Moraviae fontes historici navazuje na záměr původního vydání z roku 1966, které si kladlo za cíl usnadnit přístup ke všem středověkým textům, které obsahují zmínky o Velké Moravě, případně o prostoru, který měl tento státní útvar v 9. a 10. století zaujímat.

V novém vydání bylo těchto celkem 104 kronikářských a analistických textů i s jejich paralelními českými překlady revidováno a doplněno, a to s využitím moderních, z velké části zahraničních edic. Nově zpracovaný věcný poznámkový aparát se částečně opírá o původní komentáře a vysvětlivky, přitom ale upřednostňuje v návaznosti na aktuální stav historického a archeologického bádání v současnosti přijímaná řešení problematických a nejednoznačných míst. Četná zpřesnění se týkají rovněž osob, lokalit a dalších reálií, o nichž se v editovaných pramenech hovoří. Orientaci ve složité spleti historiografických textů spojených s Velkou Moravou usnadňují četné křížové odkazy a úvodní komentáře k jednotlivým pramenům, které vedle jejich historického zhodnocení přinášejí rovněž informace o jejich autorech a způsobech dochování (rukopisech). Každý úvodní komentář je doplněn bibliografickým přehledem nejdůležitější literatury a odkazem na použité edice.

Kniha je vybavena seznamem zkráceně citovaných pramenů, mapovými přílohami, soupisem pramenů a literatury, rejstříkem historiků, editorů a autorů sekundární literatury a především obsáhlým výkladovým rejstříkem (52 str.) veškerých vlastních jmen historických, mytických a fiktivních osob, etnik a národů, všech toponym, rukopisů a originálních názvů všech děl vyskytujících se v komentářových, překladových a poznámkových textech.

Další informace

Hmotnost 1165 g
Rozměry 170 × 245 mm
Editor

, , , ,

Překladatelé

, , , , ,

Nakladatel

ISBN

978-80-87773-36-9

Edice

Místo vydání

Praha

Rok vydání

2019

Počet stran

XXII + 506 stran, 7 mapových příloh

Vazba

Vázané

Jazyk

čeština, latina, staroslověnština, stará čeština, stará němčina

Období

, , , , , , , , ,

Mohlo by se Vám líbit…

Soubory ke stažení

ObsahStáhnout
Úvodní stranyStáhnout
Ukázka, s. 256-257Stáhnout
Ukázka, s. 293-298Stáhnout
RejstříkStáhnout
Rejstřík historiků, editorů a autorů sekundární literaturyStáhnout