Zita Skořepová: Hudební světy české Vídně. Menšina a identita v 21. století

330 

Monografie mapující na základě terénního výzkumu současný hudební a taneční život české menšiny ve Vídni v širokém záběru od hudební výchovy v Komenského školách přes zpěvácké a folklorní spolky až po populární hudbu a underground je první odbornou etnomuzikologickou publikací tohoto zaměření.

Skladem

Kategorie:

Popis

Od sklonku 19. století vytváří několik generací Čechů ve Vídni pestré společenství zahrnující aktivní členy spolků i ty, kdo stojí stranou menšinových organizací. Významně k tomu přispěly migrační vlny, podmíněné sociálně ekonomickými okolnostmi, ale i prudkými politickými zvraty v českých zemích i Rakousku. Jakou roli dnes hrají hudba a tanec v souvislosti s udržováním české identity i jazyka? Kdo má zájem tančit českou besedu a proč? Komu poskytl útočiště undergroundový klub Nachtasyl? Co mohou hudba a tanec prozradit o Češích, jejichž předkové přišli do Vídně na prahu 20. století za prací, a jaký význam měla hudba pro uprchlíky z Československa po roce 1968? A proč mají novodobí migranti z České republiky ve Vídni stále zájem o hudební a taneční folklor a jak se jeho prostřednictvím vztahují ke svým původním kořenům? Odpovědi nejen na tyto otázky podává monografie Hudební světy české Vídně: Menšina a identita v 21. století. Etnomuzikoložka Zita Skořepová v ní nabízí vhledy do barvité mozaiky českovídeňských hudebně tanečních událostí a přibližuje portréty jejich hlavních individuálních a institucionálních aktérů.

Kniha výmluvně dokládá, že právě hudba a tanec mohou nabízet cestu, jak porozumět pocitu přináležení vídeňských Čechů k původní domovině a podobám integrace české menšiny v Rakousku a obecně v evropském společenství, ale i proměnám vztahů mezi tzv. vídeňskými starousedlíky, někdejšími politickými uprchlíky z Československa i novodobými migranty přicházejícími do Rakouska v posledních třiceti letech.

Další informace

Hmotnost 620 g
Rozměry 170 × 245 mm
Autor

Edice

Nakladatel

ISBN

978-80-87773-80-2

Jazyk

čeština

Místo vydání

Praha

Rok vydání

2022

Počet stran

216 stran, 21 černobílých vyobrazení

Období

,

Vazba

Vázané

Mohlo by se Vám líbit…

Soubory ke stažení

Úvodní stranyStáhnout
ObsahStáhnout
Ukázka, s. 99-101Stáhnout
Ukázka, s. 149-153Stáhnout
RejstříkStáhnout
Ukázka, s. 16-21Stáhnout