Jaromír Černý et al.: Historická antologie hudby v českých zemích (do cca 1530) / Historical Anthology of Music in the Bohemian Lands (up to ca 1530)

429 

Antologie zachycuje v historickém vývoji české hudební kultury všechny druhy a formy v českých zemích dochované hudby středověku, reformace a renesance.

Není skladem

Kategorie: ,

Popis

Antologie, kterou pod vedením Jaromíra Černého připravili David Eben, Jan Frei, Martin Horyna, Jan Kouba, Hana Vlhová-Wörner, Jana Vozková a Jiří Matl (překlady a revize latinských zpěvů) zachycuje hudební kulturu v českých zemích v období od 10. století přibližně do roku 1530, a to v celé její šíři (od písně Hospodine, pomiluj ny po hudbu renesanční polyfonie) prostřednictvím 144 reprezentativních jedno-, dvoj-, tří- i čtyřhlasých ukázek.

Publikace je rozdělena na tři oddíly – středověk (do cca 1420), husitství a nakonec reformace a renesance, jednotlivé oddíly jsou dále vnitřně členěny podle hudebních žánrů a formových útvarů. Úvodní texty k jednotlivým obdobím a žánrům i komentáře ke každé skladbě, které osvětlují širší kontext jejího vzniku a její funkce v dobové hudební praxi, jsou otištěny paralelně v češtině a angličtině.

Notové zápisy skladeb jsou kriticky transkribovány, všechny cizojazyčné (latinské, německé, francouzské) texty jsou přeloženy do češtiny a výběrově do angličtiny. Všechny notové příklady jsou doplněny odkazy na prameny či edici a bibliografii.

Připojen je rejstřík jmenný, věcný a hudebních ukázek.

Publikace není určena pou­ze odborníkům, ale širšímu okruhu zájemců o nejstarší hudbu pěstovanou v českých zemích a praktickým hudebníkům, kteří starou hudbu interpretují.

Obsah: Gregoriánský chorál, Středověké latinské písně, Středověké duchovní hry, Organum, Středověká česká duchovní lyrika, Moteta, Středověké vícehlasé písně, Středověká německá lyrika, Středověké české milostné písně, Ars nova, Husitské písně a liturgické zpěvy, Renesanční latinské, české a německé duchovní písně, Vícehlas „přechodního“ stylu, Renesanční polyfonie.

Další informace

Hmotnost 1130 g
Rozměry 210 × 300 mm
Autor

, , , , , , ,

Nakladatel

ISBN

80-86791-11-4

Místo vydání

Praha

Rok vydání

2005

Počet stran

XVI + 304 stran

Vazba

Vázané

Jazyk

čeština, angličtina, překald Ivan Vomáčka, latina, francouzština, němčina

Období

, , , , , ,

Mohlo by se Vám líbit…