Vojen Drlík: Šťastně v „Říši“. Brněnské německé divadlo za protektorátu

264 

Publikace představuje činnost brněnského německého divadla za protektorátu.

Jen 1 skladem

Kategorie: , ,

Popis

Kniha se věnuje činnosti brněnského německého divadla v období od záběru Sudet v roce 1938 až po druhou polovinu roku 1944, kdy byl ukončen profesionální divadelní provoz v Brně v důsledku totálního nasazení.

Brněnské německé divadlo se v průběhu roku 1938 dostalo do rukou nacionálně socialisticky orientované skupiny reprezentované spolkem Deutsche Theatergemeinde, který povolal do vedení divadla brněnského rodáka a zkušeného divadelního režiséra Thea A. Modese. Ten tu postupně rozvíjel svou vizi velkého poetického divadla především v inscenacích děl Friedricha Schillera a Heinricha von Kleista. Od sezóny 1942/43 jej nahradil Franz Klingenbeck, který dokázal navázat lepší vztahy jak s publikem, tak s politickou reprezentací.

Umělecký program německého divadla v Brně se proměňoval způsobem odpovídajícím době. Po počátečním masivním odlivu publika se postupnou proměnou programu směrem k lehčí zábavě podařilo přivést diváky zpět do hlediště. Významný zlom v činnosti německého divadlo způsobilo uzavření českého divadla na podzim roku 1941, kdy k německé konkurenci přešla řada zaměstnanců nejen technického personálu, ale i výkonných umělců. Šlo o velkou část bývalého baletního souboru, který našel v německém divadle odpovídající uplatnění a paradoxně tak zvýšil jeho kvalitu.

Důležitou součástí knihy je seznam denního repertoáru brněnských německých domů – Deutsches Haus, Divadlo na Hradbách (dnešní Mahenovo divadlo) a Reduta – od 24. listopadu 1938 do 31. srpna 1944, který byl zpracován na základě odborné literatury, memoárů a především dobového denního tisku (zvl. Tagesbote aus Mähren). Připojen je rovněž seznam všech pracovníků činných na německých scénách v Brně v letech 1938-1944. Kniha je opatřena jmenným rejstříkem, rejstříkem děl a německým shrnutím.

Další informace

Hmotnost 535 g
Rozměry 175 × 250 mm
Autor

Nakladatel

ISBN

978-80-7460-148-4

Edice

Místo vydání

Brno

Rok vydání

2018

Počet stran

280 stran; 14 černobílých vyobrazení

Vazba

Brožované

Jazyk

čeština, německé résumé

Období

Mohlo by se Vám líbit…

Soubory ke stažení

ObsahStáhnout