Katalog prvotisků Knihovny Národního muzea v Praze a zámeckých knihoven v Praze

418 

Katalog prvotisků zahrnuje významný inkunábulový fond Knihovny Národního muzea v Praze a též fond zámeckých a hradních knihoven v České republice, které Národní muzeum spravuje. Soupis obsahuje 2 014 bibliografických jednotek, a to jak prvotisků kmenové muzejní knihovny, tak i inkunábulí uložených v zámeckých a hradních knihovnách, jež se nacházejí na území České republiky.

Popis

Katalog prvotisků zahrnuje významný inkunábulový fond Knihovny Národního muzea v Praze, po Národní knihovně v Praze nejrozsáhlejší sbírky v České republice, a též fond zámeckých a hradních knihoven v České republice, které Národní muzeum spravuje. Soupis obsahuje 2 014 bibliografických jednotek, a to jak prvotisků kmenové muzejní knihovny, získaných v průběhu více než sto osmdesát let budování Knihovny Národního muzea soustavnou sbírkovou činností, tak i inkunábulí uložených v zámeckých a hradních knihovnách, jež se nacházejí na území České republiky.

Katalog je zpracován podle mezinárodních zásad popisu prvotisků. Je řazen abecedně, u anonymních tisků je postupováno podle běžných knihovnických instrukcí. Jednotlivé záznamy obsahují jméno autora, název díla, upozornění na samostatné přídavky, jména vydavatelů, překladatelů a komentátorů, údaje o tisku, datace a údaje o formátu knihy. V poznámce jsou uvedeny podrobnosti o dochování exempláře, údaje o vazbě a výzdobě a záznamy o bývalých majitelích, případně další upozornění. Katalog je doplněn soustavou rejstříků, jež umožňují vyhledat tiskaře, vydavatele, nakladatele, překladatele, komentátory a další spolutvůrce prvních tištěných knih, poskytující přehled o zachycených prvotiscích podle měst a tiskařů, podle data vydání a podle zpracovaných knihovních celků, zaznamenávají dle možností provenienci jednotlivých inkunábulí a v konkordancích odkazují na mezinárodně uznávané soupisy (Gesamtkatalog der Wiegendrucke, Hain, Copinger ad). Obrazová příloha přináší ukázky nejzajímavějších knižních exemplářů a nejčastějších provenienčních označení.

Vstupní stati jsou v anglické a německé verzi.

Další informace

Hmotnost 1170 g
Rozměry 165 × 240 mm
Autor

,

Nakladatel

ISBN

80-85917-52-1

Místo vydání

Praha

Rok vydání

2001

Počet stran

LXXVIII + 542, 13 černobílých a 8 barevných fotografií

Vazba

Vázané

Jazyk

angličtina, čeština, němčina

Soubory ke stažení

Stáhnout