Jana Horáková: Robot jako robot

216 

Kniha, věnovaná robotům na začátku jejich historie, kterou počítáme od momentu, kdy získaly své jméno v Čapkově hře, chce přispět ke zmapování konceptuálního teritoria robotického umění.

Skladem

Popis

Práce Robot jako robot je výsledkem zkoumání tematického podhoubí robotického umění na příkladu Čapkovy hry R. U. R. Rossum’s Universal Robots (1920/21) a v ní účinkujících postav robotů. Zápletku hry a postavy robotů interpretuje v polemice s vžitou představou, že roboti jsou nelidská monstra snažící se zničit naši civilizaci: hru R. U. R. vykládá jako komedii záměny, ve které vzniká řada komických situací z toho, že není jasné, kdo je člověk a kdo stroj (robot). Problematizování opozice člověk vs. stroj (robot) a pohyb přes hranice těchto kategorií patří k východiskům tvorby označované od poloviny 20. století jako robotické umění.

Publikace se mj. obsáhle věnuje inscenování hry R. U. R. v České republice i ve světě, přináší recenze světových premiér, názory a postřehy divadelníků, opravuje některé omyly. Pečlivě vybraná rozsáhlá obrazová příloha otiskuje i nepříliš známé snímky.

Kniha je doplněna rejstříkem a anglickým resumé.

Další informace

Hmotnost 315 g
Rozměry 145 × 205 mm
Autor

Nakladatel

ISBN

978-80-86791-70-8

Místo vydání

Praha

Rok vydání

2010

Počet stran

240 dztsn, 64 černobílých obrázků

Vazba

Brožované

Jazyk

čeština, anglické summary

Období