Rudolf Pečman: Člověk čistého srdce. Gracian Černušák včera a dnes

198 

Monografie o Gracianu Černušákovi (1882-1961), významném hudebním kritikovi, lexikografovi, hudebním historikovi a pedagogovi.

Skladem

Kategorie:

Popis

Autor publikace, brněnský muzikolog Rudolf Pečman, říká, že Gracian Černušák byl „hudebník, historik, hudební historiograf, kritik, hudební lexikograf, pedagog školský i vzdělavatel širokých vrstev. Člověk upřímného, čistého srdce, vlastenec a Evropan.“ V publikaci, která byla vydána ve spolupráci s Konzervatoří Brno, se pokusil nastínit jeho život a tvorbu, vykreslit jeho osobnost a přiblížit dobu, ve které žil.

Základ knihy tvoří tři kapitoly – první z nich, Brno Černušákovy doby, přináší fakta týkající se hlavně brněnského hudebního života v první polovině 20. století, následující kapitola Hlavní životní zastavení líčí Černušákovy životní osudy a vědeckou kariéru. Informace, které jsou zde shromážděny, jsou doplněny citacemi z dobového tisku a dopisů a vzpomínkami jeho přátel a kolegů. V kapitole Muzikologické, uměnovědné a obecné aspekty díla Graciana Černušáka se Rudolf Pečman pokusil shrnout jeho aktivity na poli lexikografie, hudební historiografie a hudební kritiky.

Vstupní Malá apoteóza jako preambulum přináší dvě vzpomínky na Graciana Černušáka, a to od spisovatele Jindřicha Uhra, redaktora brněnských deníků, a muzikologa Bohumíra Štědroně. Závěrečná kapitola „Díky – pozdravy – přání“ aneb Postscriptum na téma „Tvůrčí odkaz Graciana Černušáka“ je stručným shrnutím života a díla této významné osobnosti. Připojen je rovněž chronologický přehled jeho života, rodokmen, soupis pramenů a literatury a jmenný rejstřík.

Další informace

Hmotnost 475 g
Rozměry 170 × 240 mm
Autor

Nakladatel

ISBN

80-86791-53-X (Konzervatoř Brno), 978-80-86791-53-1

Místo vydání

Praha

Rok vydání

2007

Počet stran

272 stran; 57 černobílých vyobrazení

Vazba

Brožované

Jazyk

čeština

Období