František Škroup: Dráteník (1826)

418 

Vydání kritické edice opery Dráteník na základě Škroupova autografu, jež je doplněna textovou edicí Chmelenského libreta.

Není skladem

Kategorie:

Popis

Opera Dráteník Františka Škroupa (1801-1862) je od své premiéry v roce 1826 považována za první novodobou původní českou operu, tj. dílo napsané na jazykově české libreto, a je nepopiratelným mezníkem ve vývoji hudby v českých zemích v 19. století.

Dráteník je komická opera o dvou dějstvích na libreto českého básníka a překladatele Josefa Krasoslava Chmelenského (1800-1839). Premiéru měla 2. února 1826 v pražském Stavovském divadle. Na Škroupův popud vypracoval Chmelenský poměrně rychle libreto a předložil jej Škroupovi ke zhudebnění. Ten partituru opery, uzpůsobenou zvyklostem vídeňského singspielu a francouzské opéra-comique, dokončil někdy před koncem roku 1825, a protože ji považoval za svou první významnou skladbu, přidělil jí opusové číslo 1. Sám pak Dráteníka nastudoval a vystoupil v něm v titulní tenorové úloze. Premiéra první původní české opery byla vnímána jako prvořadá společenská událost a zúčastnili se jí nejvýznamnější osobnosti českého kulturního života.

Její bezprostřední úspěch u obecenstva i u českých vzdělanců umožnil Škroupovi, aby opustil právnické studium a věnoval se nadále jen hudbě, od roku 1827 jako druhý kapelník Stavovského divadla se zvláštní povinností řídit česká představení.

Dráteník si vedl na pražské operní scéně na české poměry velice úspěšně, do Škroupovy smrti byl ve Stavovském divadle reprízován 16×, a zůstal tedy nejhranější původní českou operou. Poté jej převzalo do svého repertoáru Prozatímní (poprvé 8. prosince 1862) i Národní divadlo (poprvé 10. července 1895 při příležitosti Národopisné výstavy). Od šedesátých let 19. století se datuje tradice vkládat do Dráteníka píseň Kde domov můj, což jen potvrzuje význam tohoto operního díla pro emancipační snahy českého národa při jeho úsilí o obnovu samostatné české státnosti.

Další informace

Hmotnost 920 g
Rozměry 302 × 205 mm
Autor

,

ISBN

978-80-87773-62-8

Nakladatel

Místo vydání

Praha

Rok vydání

2018

Vazba

Vázané

Jazyk

čeština

Období

Soubory ke stažení

OuvertureStáhnout
FinaleStáhnout