František Führbach: Ema Destinnová a Bedřich Smetana

77 

Dvojjazyčná publikace (v anglickém a českém jazyce) vyšla k výstavě „Který pak Čech by hudbu neměl rád!“ Ema Destinnová a Bedřich Smetana, která se konala v Muzeu Bedřicha Smetany v Praze.

Skladem

Kategorie:

Popis

Publikace obsahuje medailon Emy Destinnové, Bedřicha Smetany (autorka Olga Mojžíšová) a krátký příspěvek o jejich vzájemném vztahu. Připojen je operní repertoár Emy Destinnové (autorka Jana Plecitá). Brožura je doplněna množstvím obrazového materiálu.

Ukázka z knihy, s. 25-30:
„Který pak Čech by hudbu neměl rád!“ – slova, která zpívá žalářník Beneš ve druhém jednání Smetanovy opery Dalibor, si vybrala slavná česká sopranistka Ema Destinnová jako motto na svou vizitku. Proč si ale na ni nechala vytisknout právě verš z Wenzigova libreta s hudbou Smetanovou? Vždyť ve světě proslula především jako interpretka italských oper.
Který pak Čech by hudbu neměl rád… Ema Destinnová také byla, a to nejen místem narození, Češka. Svou lásku k Praze, kde se narodila, i k Čechám a české hudbě nikterak nezastírala, ba naopak, přestože se jí to příliš nevyplácelo. Repertoár mateřských scén Emy Destinnové nenabízel mnoho prostoru pro uplatnění jejího vztahu k české operní tvorbě, reprezentované především dílem Bedřicha Smetany. Díky zájmu a úsilí Emy Destinnové si mohlo Smetanovu operní tvorbu v jejím úchvatném pojetí poslechnout také publikum v Německu i v Americe. Byla to právě slavná česká pěvkyně, jíž se podařilo uvést Prodanou nevěstu na tamní scény.

Další informace

Hmotnost 135 g
Rozměry 148 × 210 mm
Autor

Nakladatel

ISBN

978-80-86791-90-6

Místo vydání

Praha

Rok vydání

2011

Počet stran

64 stran; 44 černobílých vyobrazení

Vazba

Brožované

Jazyk

angličtina, překlad David Beveridge, Iris Lewitová, Michaela Freemanová, čeština

Období

,

Mohlo by se Vám líbit…