Markéta Kratochvílová: Otakar Ostrčil. A Catalogue of the Works

385 

Tematický katalog skladeb Otakara Ostrčila (1879-1935).

Není skladem

Kategorie:

Popis

Tematický katalog zpřístupňuje v koncentrované podobě veškeré zjištěné informace vztahující se k dílu Otakara Ostrčila (1879-1935), hudební skladatel, dirigent a šéf opery Národního divadla v Praze. Přehledně zpracovává celé jeho dílo včetně fragmentů, nedochovaných skladeb, úprav skladeb vlastních i cizích. Reflektuje a komentuje aktuální pramennou situaci k jeho skladbám v 66 katalogových číslech, z nichž je 25 skladeb opusovaných. Veškeré prameny jsou zasazeny do kontextu Ostrčilova života a díla, bibliografie k jednotlivým sk ukazují, jak byl tento skladatel prezentován za svého života i po smrti.

Jádrem katalogu je podrobná evidence a popis autografů, opisů i vydání s důrazem na důslednou kritiku notového textu a pramenů. Katalogové heslo obsahuje vedle základních údajů (název, datace a obsazení skladby) informace o vzniku a osudech díla a koriguje případné dřívější nesrovnalosti ve zjištěných faktech. Každá položka je doplněna seznamem literatury a recenzí, diskografií a odkazy na korespondenci, které přinášejí informace o provedení skladeb a jejich recepci.

Katalogu předchází úvodní studie (se stručným Ostrčilovým životopisem a s poznámkou osvětlující strukturu hesel), v níž je shrnuto dosavadní bádání o jeho skladatelském díle. Pozornost je věnována rovněž recepci jeho skladeb, souvislostem s dobovými ideologickými a politickými proudy a roli Zdeňka Nejedlého při utváření skladatelova obrazu. Součástí katalogu jsou četné rejstříky a přehledová bibliografie.

Katalog je v anglickém jazyce.

Další informace

Hmotnost 405 g
Rozměry 165 × 235 mm
Autor

Nakladatel

ISBN

978-80-87773-06-2

Místo vydání

Praha

Rok vydání

2013

Počet stran

XX + 146 stran

Vazba

Vázané

Jazyk

angličtina

Období

Soubory ke stažení

ObsahStáhnout
Ukázka, s. 21-23Stáhnout
Úvodní stranyStáhnout